پایان نامه رشته جغرافبا نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

-1-مقدمه

مرزهای کشور جمهوری اسلامی ایران تامین کننده امنیت داخلی می باشد . به خصوص از ناحیه شرقی با کشورهایی که قدرت چندانی در حفظ و کترل مرزهای خود ندارد  همسایه می باشد. کشورهای فقیری که دائما نیروی انسانی اش بر اثر فقیر برای مهاجرت از مرزها عبور می کنند تا شاید به آسایشی برسند . لذا شرق ایران از آسیب پذیر ترین و حساس ترین مرزهای کشور می باشد. لذا شناخت کافی از محیط اطراف بخصوص از لحاظ جغرافیایی کمک زیادی در کنترل مرزها می تواند داشته باشد.

در شرق و جنوب شرقی کشورمان کوه های کم ارتفاع تری که پیوستگی آنها به یکدیگر به مراتب کمتر از کوه های شمال و غرب می باشد،جود دارد که باعث جداشدن کشور از همسایه های شرقی شده می باشد.

شرق کشور به لحاظ اینکه بیشتر مورد تهدید می باشد و پایگاه های نظامی غرب که در کشورهای همسایه هست و مسئله قاچاق مواد مخدر و فقر و تروریست و …. حساسیت این منطقه و تهدیدات آن را صدچندان نموده می باشد. لذا بایستی تهدیداتی که در شرق برای مرزهای ما هست شناسایی شده و گام های اساسی در جهت رفع آن تهدیدات برداشته گردد. چراکه ما بارها شاهد آسیب پذیر بودن این منطقه بوده و درگیرهای مرزی زیادی را در این منطقه به ثبت رساندن و ناامن بودن  مرزهای شرقی با در نظر داشتن موارد اشاره شده تاثیرات بسیاری را در شهرهای مرزهای و خطوط مرزهای شرقی داشته و خواهد داشت. لذا شناخت ساختاری مرزهای شرقی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد( منبع از نگارنده).

3-2-موقعیت مرزهای شرقی ایران

مرزهای ایران و پاکستان مانند مرزهایی هستند که همواره معضلات زیادی را برای مرزبانان، ساکنان مناطق مرزی و مسئولان ایجاد کرده‌اند. از این‌رو، مدیریت بهینه آنها برای به حداقل زساندن تهدیدها و خسارت و بهره گیری از توان‌های محیطی ضروری به نظر می‌رسد، اما برای رسیدن به این مهم، موانع بسیاری هست که شناسایی آنها کمک زیادی به مدیریت بهینه مرزها خواهد نمود. نتایج مطالعه نشان داده که مجموعه‌ای از عوامل سیاسی، اقتصادی، تاریخی و فرهنگی به همراه ویژگی‌های ساختاری مرز و مناطق مرزی، مهم‌ترین موانع فراروی ایران در راستای مدیریت بهینه

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.