پایان نامه رشته معماری و شهرسازی: نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :


گورهاي سلوكي- پارتي صخره اي، در كنار گور خمره ها قرار داده اند. در بين نذورات سكه هاي پارتي نيز يافت شده و بيشتر سكه ها در خود كنگاور يا همدان ضرب شده كه نشانه ضرابخانه هر دو شهر را دارا مي باشد. رسم سكه نهادن در زير سر مردگان، در دهان و يا دست اموات در اين دوره تدفيني خاص و مرسوم بين مردم هلنسيتي بوده كه پارتيان از يونانيان آن را اخذ نموده اند تا در سفر آرماني به دنياي ديگر، مردگان قادر باشند مزد دروازه بان دوزخ(ملك الموت) را بپردازند تا به آنها سخت نگذرد و جاي مناسبي را تا روز سوال از موكل دوزخ دريافت نمايند. (كامبخش فرد، 1379: 201 و 198)  بدین ترتیب اعتقاد به جهان پس از مرگ در اعتقادات اساطیری، باعث رواج آیین ها و مراسم خاصی در مورد تدفین مرگان می گردد که تابع شرایط زمانی و مکانی می باشد. این اساطیر و باورها عاملی برای توجیه این مراسم به حساب می آیند. هر یک از اساطیر قدرتمند ایرانی که درمورد آنها

2-4-1 استودان

 

استودان ها حفره هايي هستند كه در دل كوه و سنگ براي قرار دادن استخوان مردگان ساخته مي شدند. گاهي اوقات به اين حفره ها دخمه[1] نيز می گفتند. استخوان مردگان را در ظروف سفالين كه همان استخوان دان می باشد قرار داده و در استودان ها جايگزين مي كردند. “استخوان دان هاي سنگي و سفالين در ايران دوره ساساني تبديل به استودان ها يعني محل جايگزيني بقاياي جسد شده اند كه در دل كوه ها كنده مي گردید.” (چايچي امیرخیز، 1384: 82) تعداد زیادی از اين استودان ها در ايران وجود دارند که يك نمونه از پاي ديوار شرقي معبد آناهيتا در كنگاور به دست آمده می باشد. (تصوير2-1)استودان هاي جزيره خارك نيز شهرت زيادي دارند. طبق اظهارات حميد زارعي سرپرست هيأت بررسي و شناسايي جزيره خارك استودان ها قبرهايي[1]دخمه : در فرهنگ عمید آمده می باشد : سرداب، خانه زیرزمینی، جایی که در زیر زمین یا در دل کوه درست کنند و مردگان را در آنجا بگذارند. (عمید، 1371: 85)

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.