فرمت word : پایان نامه رویکرد علامه طباطبایی (ره) نسبت به قصص قرآن

دانلود پایان نامه

پژوهش نامه کارشناسی ارشد

موضوع :

رویکرد علامه طباطبایی (ره) نسبت به قصص قرآن

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

استاد راهنما :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سرکار خانم دکتر مریم کریمی تبار

تابستان 93

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

بدون تردید حجم قابل توجهی از آیات قرآن به اظهار داستان ها و سرگذشت اقوام و انبیای پیشین اختصاص دارد. مفسرین قرآن هم هر یک به شیوه ی خاص خود این آیات را تفسیر کرده اند ، مانند علامه طباطبایی(ره) از مفسران بزرگ شیعه که با روش مخصوص به خود این آیات را تبیین و تشریح نموده می باشد. پژوهش حاضر با عنوان « رویکرد علامه طباطبایی(ره) نسبت به قصص قرآن » درصدد می باشد تا دیدگاه ها و روش های آن علامه بزرگوار را مورد توجه قرار دهد. در این راستا آغاز دیدگاه علامه طباطبایی(ره) درمورد ی ویژگی ها و اهداف قصه های قرآنی و سپس روش های نقل و نقد ایشان ذیل آیات قصص مورد مطالعه قرار می گیرد.

این پژوهش نشان خواهد داد که از نظر علامه قصص قرآن با ویژگی هایی زیرا واقعی بودن داستان ها ، حذف جزئیات ، تنوع اسلوب اظهار ، تنوع در تعابیر ، تکرار و داستان در داستان اظهار شده تا اهداف مورد نظر الهی مانند اثبات توحید و نبوت ، اظهار ولایت و حقانیت کلام الهی ، عبرت گیری ، بشارت و انذار ، تسلی خاطر پیامبر(ص) ، صبر و پایداری ، نمایش سنت های الهی و تاویل حوادث و وقایع را به بهترین شکل محقق سازد. نهایتا آن چه حاصل می گردد این می باشد که داستان های قرآن علی رغم عدم اظهار تمام جزئیات از ویژگی های هنری قصه پردازی خالی نیست و ضمن رعایت تنوع در اظهار خویش هیچگاه از اهداف خود دور نگشته می باشد.

هم چنین با تبیین قرآنی و روایی قصص و تطبیق آیات با قصه ی عهدین روش علامه در نقل و تفسیر آیات قصص به نمایش در می آید. بدین ترتیب مشخص می گردد که همان اظهار خاص و اجمالی قصه ی قرآنی برای آشنایی و عبرت گیری مخاطب کافی می باشد و بعضی روایات نسبتا معتبر داستانی برای درک بهتر بعضی صحنه ها مناسب می باشد. اما هیچگاه نباید به قصه ی کتاب مقدس اطمینان داشت ، زیرا که ضمن عدم اعتبار سندی ، متنش نیز تحریف شده و مطالب خرافی ، غیر عقلانی و متناقض با آیات قرآنی ارائه می کند.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید