فایل پژوهش: پایان نامه سبک زندگی خانوادگی در ایران کنونی چه آسیب­هایی دارد

دانلود پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

خانواده یکی از نهادهای مهم جامعه بشری می باشد که زیربنایی­ترین و اولین نهاد اجتماع به شمار

می­رود. تأثیر خانواده بر رشد، تعادل و شکوفایی افراد و جامعه به حدی می باشد که هیچ صاحب نظری نمی­تواند آن را انکار کند؛ از این رو همه فلاسفه و صاحب­نظران علوم انسانی از ابتدای تاریخ مکتوب علمی، درمورد خانواده توصیه­هایی داشته­اند. ادیان الهی نیز به جهت تأثیر مهم خانواده در اخلاق و معنویت بشر­ها، آموزه­های مهمی در این زمینه ارائه کرده­اند، و در همین راستا آخرین دین الهی یعنی اسلام، در ابعاد مختلف زندگی خانوادگی، دستورها و آموزه­های مفیدی ارائه کرده­می باشد. در این دین، ازدواج و خانواده محبوب­ترین و عزیزترین نهاد بشری نزد خداوند اعلام شده می باشد؛ «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَا بُنِیَ‏ فِی‏ الْإِسْلَامِ‏ بِنَاءٌ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَعَزُّ مِنَ التَّزْوِیجِ»[1].

دامنه حقوق خانواده وسیع می باشد. شامل حقوق اختصاصی زن که شوهر نسبت به آن بدهی دارد. حقوق اختصاصی شوهر که زن نیز نسبت به آن مدیون می باشد. حقوق فرزندان که والدین نسبت به ادای آن مسئولیت دارند و پیش روی حقوق والدین که انجام آن برعهده فرزندان می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سبک زندگی یکی از ابعاد مهم پیشرفت می باشد، به گفته­ آیه­الله خامنه­ای[2]: «در این بخش پیشرفت ما چشمگیر نیست، بایستی آسیب­شناسی کنیم؛ که چرا ما در این بخش پیشرفت نکردیم؟ بعد از آن­که علت­ها را پیدا کردیم، آن وقت بپردازیم به این­که چگونه می­توانیم این­ها را علاج کنیم؛ در این زمینه نخبگان، حوزه، دانشگاه، رسانه، تریبون­دارها، مدیران بسیاری از دستگاه­ها؛ به خصوص دستگاه­هایی که با فرهنگ و تربیت و تعلیم سروکار دارند، موظف هستند».

نکته قابل توجه این­ می باشد که رفتار اجتماعی و سبک زندگی، تابع تفسیر ما از زندگی می باشد.

در سبک زندگی اسلامی، بزرگان ما الگوهای راستین زندگی هستند. درست برخلاف زندگی به سبک امریکایی که در آن جوانان رقاصه، خواننده، بازیگر و ورزشکار الگو شده­اند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیَایَ‏ مَحْیَا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِی مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ (ص)».[3]

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید