جدید: پایان نامه شاخصه‌های یاران مطلوب امیرمؤمنان علی درکلام حضرت باتأکید بر نهج‌البلاغه

دانلود پایان نامه
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

رشته علوم حدیث

گرایش نهج‌البلاغه

 

 

عنـــوان پایان نامــه

 

“شاخصه‌های یاران مطلوب امیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) درکلام حضرت باتأکید بر نهج‌البلاغه”

 

استاد راهنما

دکتر محمّد حسین رجبی دوانی

استاد مشاور

دکتر محمّدهادی امین ‌ناجی

ماه وسال دفاع

آذرماه 1392

 

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

هدف نهایی همۀ ادیان الهی، برپایی حکومت عدل وفضیلت، درجهت ساختن جامعه‌ای نمونه می باشد که درآن    همۀ افراد مستعد وطالب حقیقت، امکان دستیابی به هدایت الهی را دارند ومسیر کمال وسعادت برای همگان   گشوده می باشد. امیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) به عنوان رهبر بزرگ الهی، با گفتار وسیرۀ عملی خود، بهترین الگو را    برای چگونگی دستیابی به حیات معنوی و کمال انسانی، درجهت سعادت دنیا وآخرت ارائه فرموده‌اند.

آن چیز که در این پژوهش، از طریق تحلیل محتوای کتاب شریف نهج البلاغه، مورد مطالعه قرار گرفته‌می باشد، اظهار شاخصه‌هایی می باشد که امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)، آن‌را به‌عنوان ویژگی یاران مطلوب خویش معرّفی فرموده‌اند؛ که  در دوبخش شاخصه‌های مبنایی ورفتاری، قابل ارائه می باشد.

در این پژوهش جهت رعایت اختصار وعمق بخشیدن به مباحث، شاخصه‌های مبنایی به عنوان پیش‌فرض برای یاران مطلوب امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) درنظر گرفته شده وتنها جهت معرفی آن‌ها، به ذکر عناوین ونقل یک نمونه از کلام حضرت دربارۀ هریک از این شاخصه‌ها اکتفا شده‌می باشد. امّا به تحلیل شاخصه های رفتاری، ذیل 10عنوان به‌قرار زیر پرداخته شده‌می باشد:

1ـ بصیرت   2ـ امربه‌معروف ونهی‌ازمنکر   3ـ شناخت ودفع فتنه   4ـ عدالت‌محوری   5ـ شهادت‌طلبی         6 ـ جهاد خالصانه   7ـ معرفت به حق وپیروی ازآن    8ـ شناخت کیفیت ارتباط با دنیا   9ـ پایداری    10ـ تقوا.

 

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید