منبع پایان نامه : پایان نامه شناخت جایگاه زن در شاهنامه و خمسه نظامی

دانلود پایان نامه

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه:

زن در فرهنگ و ادبیات ایران از دیرباز تا کنون جایگان بالایی داشته می باشد به نظر می رسد در ایران باستان نظامی مادرسالاری برجوامع بشری حاکم بوده می باشد و بعضی معتقد بودند نه نظام مادرسالاری و نه نظام پدر سالاری حاکم بوده بلکه زن و مرد همکار و مکمل هم بودند ، زیرا زن و مرد هر یک قدرت توانایی کار خاصی را داشته اند. زرتشت معتقد بود که زن و مرد با هم برابرند و از یک نژاد هستند و زن در ایران بعد از اسلام تحت تأثیر دین اسلام بود و مهمترین مسئله نکات قرانی درمورد ی زن و منزلت او مد نظر بوده می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

درمورد جایگاه زن در ادبیات فارسی شاعران و نویسندگان زیادی مسائلی را مطرح کرده اند ، فردوسی و نظامی به زن نگاهی مثبت داشته اند زن در این دو اثر ازتمام فضایل انسانی بهره مند می باشد ، زن در شاهنامه نزدیک 300 بار بکار رفته می باشد و همه جا کاردانی و تیزهوشی او مورد ستایش قرار گرفته می باشد و نگاه نظامی به زن روشنفکرانه می باشد و زنان داستانهای نظامی الگویی از وفاداری ، عشق و دلدادگی محسوب می شوند.

مقایسه این دو اثر نشان می دهد که زنان از چه جایگاه و مراتبی برخوردار بوده اند زنان همراه مردان و بیشتر موارد معضلات آنها را برطرف می کردند ، زنان گاه در مسائل سیاسی و انتقال قدرت تأثیر عمده ای را اعمال می کردند.

در اظهار مسئله قلمرو و محدوده ی موضوع پایان نامه به روشنی اظهار شده می باشد و مسائل نظری از مسائل عملی متمایز شده می باشد ، مسئله به درستی اظهار و راحل های مناسب برای آن ارئه شده می باشد بین مباحث ارتباط منطقی صورت پذیرفته و ادلّه و مسائل به خوبی مطالعه شده می باشد.

در پیشینه پژوهش به مبانی نظری تصریح شده و به پیدا نمود های اصلی پژوهشگران اشاراتی شده می باشد تا از تکرار دوباره کاری جلوگیری به اقدام آید و کوشش بر جنبه های پژوهش نشده و مسائل پاسخ نیافته می باشد . در این پایان نامه حاصل تحقیقات گذشتگان مورد بهره گیری قرار گرفته و زوایای مبهم و سوالات پاسخ داده نشده روشن شده می باشد.

سوالات پژوهش به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم شده و سوالات به گونه ای طراحی شده که پاسخ آنها منوط به انجام پژوهش می باشد ، سوالاتی که مطرح شده صریح ، شفاف و گویاست و از واژه هایی که خواننده را دچار برداشت های نادرست کند پرهیز شده می باشد و با اظهار فرضیات و مسئله و پژوهش پاسخ های احتمالی داده شده می باشد و کوشش شده می باشد که در تمام پژوهش به گونه ای به محقق جواب سوالات برسد.

روش پژوهش به اجمال معرفی شده می باشد و ابزار گردآوری اطلاعات و نحوه تجزیه و تحلیل آنها اظهار شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

متن اصلی پژوهش شامل یافته هایی می باشد که با جمع آوری اطلاعات و طبقه بندی و تجزیه و تحلیل صورت گرفته می باشد و در پایان نتایج پژوهش اظهار گردیده و امانت داری و صداقت در ارائه مطالب رعایت شده می باشد.

این پایان نامه مشتمل بر پنج فصل می باشد که عبارتند از :

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید