پژوهش: پایان نامه مهندسی نساجی: بررسی تکمیل و رنگرزی کالای پشمی با نانو TiO2

دانلود پایان نامه

با عنوان : مطالعه تکمیل و رنگرزی کالای پشمی با نانو TiO2 و رنگزاهای روناس و متال کمپلکس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي – شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

بررسي تكميل و رنگرزي كالاي پشمي با نانو TiO2 و رنگزاهاي روناس و متال كمپلكس

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چکیده

کاربرد نانو دی اکسید تیتانیم روی کالاهای نساجی به عنوان یک فتوکاتالیست با ویژگی خودتمیز شوندگی مورد توجه قرار گرفته می باشد. در این پروژه پارچه پشمی رنگرزی شده با یک رنگزای طبیعی و یک رنگزای مصنوعی و به همراه نانو دی اکسید تیتانیوم تکمیل شده می باشد. اختلاف این پروژه با تحقیقات دیگران در بهره گیری همزمان رنگزا و نانو دی اکسید تیتانیوم می باشد. در تمام فرآیندها در این پروژه از فناوری فراصوت بهره گیری شده می باشد که یک روش پاک برای دیسپرس کردن نانو ذرات می باشد.

برای این مقصود پارچه صد درصد پشمی آغاز شستشو داده شده و سپس با محلول حاوی پرمنگنات پتاسیم، پارچه پشمی را اکسیداسیون نمودیم. به مقصود افزایش پیوند نانو دی اکسید تیتانیوم با پارچه پشمی از فرآیند اکسیداسیون بهره گیری شده می باشد. بعد از عملیات اکسیداسیون بخاطر تغییر رنگ کالا، پارچه پشمی به وسیله بی سولفیت سدیم مورد رنگبری قرار گرفت. به مقصود افزایش ثبات در رنگرزی با روناس قبل از مرحله رنگرزی با رنگزای روناس و تکمیل با نانو دی اکسید تیتانیم، دندانه داده گردید.

آغاز عملیات با رنگزای روناس و سپس جداگانه با رنگزای متال کمپلکس انجام گردید. برای این مقصود محلول رنگرزی و تکمیل شامل درصدهای مختلف نانو دی اکسید تیتانیم، رنگزای، اسید سیتریک و سدیم هیچوفسفیت تهیه گردید و کالای پشمی در آن اقدام داده گردید. پس از اتمام عملیات، نمونه ها خارج شده و در دمای محیط خشک شدند. سپس در دمای 120 درجه سانتیگراد به مدت 2 دقیقه پخت شدند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با مطالعه نتایج آزمایشات XRD و SEM و EDX و Ash Content وجود نانو دی اکسید تیتانیم بر روی کالای پشمی اثبات گردید. سپس واکاوی ATR-FTIR مطالعه و مولفه های رنگی پارچه پشمی مقایسه گردید. نمونه های تهیه شده برای مطالعه خود تمیز شوندگی با دو لکه طبیعی چای و قهوه لکه گذاری گردید و به مدت 20 ساعت زیر پرتوهای فرابنفش خورشید قرار گرفت و مقدار خود تمیز شوندگی به وسیله محاسبه مولفه های رنگی به دست آمد و مشخص گردید که مقدار خود تمیز شوندگی افزایش یافته می باشد. در اندازه گیری ثبات نوری نظاره گردید که ثبات نوری افزایش پیدا کرده می باشد و ثبات نوری کالای رنگرزی شده با رنگزای متال کمپلکس ثبات بهتری را نسبت به رنگزای روناس دارا بود. ثبات مالشی و شستشویی کالای رنگرزی شده با رنگزای روناس بهتر از کالای رنگرزی شده با رنگزای متال کمپلکس بود. آزمایشات تغییرات وزن کالا و رطوبت بازیافتی نمونه ها نیز مورد مطالعه قرار گرفت.

فصل اول: کلیات

1-1- الیاف پشم

1-1-1- مقدمه

پشم مهمترین لیف پروتئینی طبیعی می باشد. در صنعت نساجی از مقادیر زیادی از الیاف به دست آمده از حیوانات مختلف بهره گیری می گردد که پشم گوسفند نیز یکی از انواع مهم آن می باشد. پشم به گونه کلی از موی سر نژادهای مختلف گوسفند اهلی (Ovis aries) می باشد، هرچند معمولا به عنوان نام عمومی برای همه مو حیوانات بهره گیری می گردد. مورفولوژی و ترکیب موی بشر هم شبیه پشم می باشد.

شاید فرآیند رنگرزی و تقاضاهای بیشتر برای پشم های سفیدتر ایجاد یک امر مهم در پرورش گوسفندان بوده باشد. تاریخ دقیق این امر مشخص نیست ولیکن رنگرزی کالاهای پشمی بافته شده از پشم، از چندین هزار سال پیش در یونان قدیم آغاز گردید.

پشم را برحسب طول و قطر دسته بندی می کنند. نوع عمده پرورش گوسفندان و مشخصات پشم هایی که تولید می شوند در جدول 1-1 نشان داده شده می باشد. بهترین و مهمترین نوع پرورش گوسفند برای تولید پشم اعلاء مرینوس می باشد (شکل 1-1)، که از کشور اسپانیا سرچشمه می گیرد. این پشم از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و مهم ترین کشوری که تولید پشم ممتاز با مرغوبیت استثنایی از نظر طول، رنگ، براقیت و تجعد را به عهده دارد استرالیا می باشد.

2-1-1- ساختمان پشم

پشم دارای ساختار پروتئینی شناخته شده مانند کراتین می باشد. کلمه کراتین از یونان مشتق شده که به معنای شیپور می باشد. کراتین ها، به دو نوع سخت یا نرم تقسیم بندی شده اند. کراتین های سخت شامل پشم، مو، سم، شاخ، ناخن، نوک و پر و بال می باشد که دارای غلظت بالایی از گوگرد می باشد. گوگرد ماده اصلی در ترکیبات باقیمانده از آمینو اسیدهای سیتئینی می باشد.

کراتین ها بیشتر به صورت a یا B براساس الگوهای انکسار (شکست) اشعه X شان، تقسیم بندی شده اند. لیف پشم کشیده نشده یک الگو مشخص از a – کراتین می باشد، اما الگوهای متفاوتی به وسیله B – کراتین به دست آمده می باشد. الگوی اشعه X الیاف پشم کشیده شده کاملا شبیه به B –  کراتین می باشد.

کراتین های دسته بندی شده پشم تمیز، تقریبا دارای 82 درصد از اسیدهای کراتینی بوده که دارای مقدار بالای سیستئین اند. تقریبا 17 درصد از پشم پروتئین می باشد که غیر کراتین نامیده شده اند زیرا نسبت کمی سیستئین دارند. لیف پشم تقریبا همیشه محتوی 1 درصد مواد غیر پروتئینی بوده که شامل چربی واکس به اضافه مقدار کمی از اجزاء پلی ساکاریدی می باشد. پروتئین های غیر کراتینی و چربی ها به گونه یکنواخت در طول لیف پشم پخش نشده اند اما در ناحیه مخصوصی از ساختمان آن متمرکز هستند.

تعداد صفحه : 96

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید