پایان نامه نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

‏. «وَإِنْ مِّنْ شَىْء إِلاَّ يسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَکِنْ لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ[1] »
از مجموع آيات فوق به خوبى نتيجه گيرى مى گردد که معرفت و شناخت بشر هرچند در حد ذات خود زياد باشد، و علوم و دانش هاى بشر روز به روز گسترده تر گردد، دنيا پر از مدرسه و دانشگاه و کتابخانه و مراکز تحقيقات گردد، باز حجم اين معلومات نسبت به مجهولات قطره اى در برابر دريا می باشد.
جايى که بشر خير و شر خود را نمى داند، و از سود و زيان خود آگاه نيست، جايى که جوهر روح خويش را که از همه چيز به او نزديکتر می باشد هنوز نشناخته، جايى که از حوادث فردا و لحظه مرگ خود بى خبر می باشد; چگونه مى توان انتظار داشت که از حوادثى که در کهکشان هاى دور دست و اين عالم گسترده بى انتها مى گذرد آگاه باشد.

پس بي شک، ابزارهاي ادراکي بشر، بگونه اي نيست که بتواند در راه تکامل وي، تمام نيازهايش را تأمين کند. و همين محدوديت ، خود دليل لزوم نبوت می باشد؛ اگر علم بشر تأمين کننده ي نيازهايش مي بود، احتياجي به وحي نبود.پس با در نظر داشتن اينکه حکمت الهي مقتضي ست که بشر مصالح و مفاسد خود را بشناسد تا آگاهانه انتخاب کند؛ عقل حکم مي کند که بايد راه ديگري وجود داشته باشد.[2]

بدون شک اينها به خاطر آن نيست که بشر از معرفت و شناخت عاجز می باشد; بلکه به خاطر وسعت عالم هستى می باشد، و شايد بسيارى از کسانى که منکر شناخت شده اند اين محدوديت علم بشر و آلودگى بعضى از علوم اش را با خطاها با اصل مسأله شناخت اشتباه کرده اند.
بايک بررسي دقيق روي آيات مختلف قرآن مجيد که در سراسر اين کتاب آسماني پخش می باشد به اين واقعيت مي رسيم که طرق و منابع معرفت از نظر قرآن در شش چيز اختصار مي گردد[3]:

1- احساس و تجربه(يا طبيعت)  2-عقل و تحليلهاي منطقي  3- تاريخ مدون و غير مدون

4-فطرت و وجدان                   5-وحي و پيام الهي             6-کشف وشهود

 

2-1-3. ابزارهاي شناخت بشر:‏

‏2-1-3-1. احساس و تجربه

[1] . اسراء:44.

[2] . مصباح يزدي محمد تقي،معارف قرآن(3-1)،پيشين،ص404.

[3] . مکارم شيرازي ناصر، پيشين،ص126.

تأثیر و کارکرد حجت هاي الهي در زندگي بشر از منظر قرآن کريم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.