فایل پژوهش: پایان نامه نکاح و طلاق در فقه حنفی و امامیه

دانلود پایان نامه

 

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

قبل از شروع مبحث اصلی لازم می باشد مطالبی کلی در خصوص موضوع به عنوان مقدمه ذکر گردد.

ا: اظهار مساله

خانواده یک نظام اجتماعی می باشد که رسما در همه جوامع پذیرفته شده و توسعه یافته می باشد. ازدواج پیامدهای حقوقی و واجباتی در پی دارد که تکریم متقابل زوجین، درک تکالیف متقابل ایشان، اعتقاد به زندگی مشترک و پایبندی به وظایف زناشویی و … مانند این پیامدها می باشد. در صورتی که زوجین درک صحیح و کاملی از زندگی مشترک نداشته باشند، پای تفرقه و جدایی به میان می‌آید.

باتوجه به اشتراکات دینی و مذهبی که در خصوص احوال شخصیه و نیز مراودات و روابط اجتماعی بین حنفیان کشور و اکثریت امامیه هست و نیز وجود اختلافات مذهبی و تفاوت‌های نسبی در احوال شخصیه بین فقه و حقوق امامیه و حنفیه(که قانون آن را به رسمیت شناخته می باشد) اهمیت موضوع مشخص می باشد. زیرا در مقام ابتلا و اقدام به مفاد مواد راجع به احوال شخصیه، زمانی امکان تصمیم‌گیری هست که مطالعه تطبیقی و مقارنه فقهی بین مذاهب صورت گیرد. موارد مشترک دو قانون و افتراقات آن معین و احصا گردد.

همانگونه که در آغاز ذکر گردید موضوع نکاح و طلاق یکی از مباحث احوال شخصیه می باشد که نیازمند تفحص و مطالعه تطبیقی می باشد.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید