دانلود فرمت word : پایان نامه هویت یابی در امتداد بی راهه ها

دانلود پایان نامه

گروه معماری

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

 عنوان :

هویت یابی در امتداد بی راهه ها
( نیلوفرانی که در مرداب می رویند ) مرکز نگهداری
 آموزشی درمانی دختران فراری

استاد راهنما :

جناب اقای دکترکرباسچی

 استاد مشاور :

جناب اقای دکتر غلامرضا تیمور جلال برش

زمستان 1392

پایان نامه

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده :

واقعیت این می باشد که هیچ یک از دختران جامعه ما دوست ندارند فضای خانه را با همه سختی ها ومشکلاتش رها کرده ودر منجلابی از فساد وتباهی بیفتند .هیج یک از دختران دوست ندارند زندگی در سراب ویا تنهایی تجربه کنند اما یکسری شرایط وعوامل در جامعه وخانواده آنها را ناخواسته به سمت خانه گریزی سوق می دهد . یافته ها نشان می دهد که  با افزایش خودکارامدی روابط اجتماعی مثبت افراد بهبود پیدا می کند .پس اموزش خودکارامدی در این پروژه موجب افزایش تعاملات مثبت اجتماعی در دختران فراری شده می باشد .

حال که ما در فکر جمع اوری این افراد از محیط های الوده واسکان دادن آنها هستیم بایستی محیطی را طراحی کنیم روان – سیال ودر حال حرکت بایستی محیط طراحی شده حرکت را داشته باشد که تداوم زندگی واهنگ زمان ؛ چرخه حیات ؛ تاریکی وروشنی وباد وهوا همه بایستی در طراحی انعکاس پیدا کنند زیرا بشر اولیه از همان اغاز بدو زندگی تمام نیازهای خود را از محیط پیرامون وطبیعت خود فراهم نموده می باشد وهنگامی که فرمها وفضا را به درستی نشناسیم طراحی هر معنا ونظریه ای به صورت معماری ناقص می باشد زیرا معماری فرم پردازی می باشد وان هم در خدمت ایجاد فضا .

در این پژوهش هدف نهایی رسیدن به یک سری قواعد معماری می باشد به شکلی که رشد فکری وتعالی روحی بشر را در مقاطع مختلف سنی ودر طول زندگی به تصویر بکشد .ارتباط معماری در گذشته ؛ حال واینده که در عین حال بتواند جوابگوی نیازمندی های سایت مربوطه باشد این پروژه بر اساس تجزیه وتحلیل حالتهای روحی وروانی جوانان اسیب دیده ومبتنی بر یک سلسله اصول ساختاری که تدریجا به یک سری اصول کلی در طراحی کالبدهای طبیعی برسد  تابتواند عاملی در جهت تعالی وبهبود باشد . جهت طراحی وساماندهی فضاهای معماری بیش از هر چیز نیاز به برنامه ای تدوین شده ومبتنی بر یک سری اصول که پاسخگو به نیازهای روانی وروحی بشر در قالب یک سلسله اصول ساختاری هست که تدریجا به یک سری اصول کلی در طراحی فضاها برسد .

در طراحی این پروژه شاخصهای متعددی مدنظر بوده اند که هریک تاثیر خاصی بر طراحی مجموعه گذاشته اند وپس از گذر از مرحله مطالعاتی مرحله طراحی پروژه اغاز گردیدکه یک بخش طراحی محوطه مجموعه ویک بخش طراحی ساختمانهای مجموعه ویک بخش طراحی کل سایت مجموعه در ارتباط با هم انجام گردید تا نهایتا در مجموع با هم هارمونی وهم خوانی ایجاد کنند .همان گونه که میدانیم روحیاتی که از طرحهای گوناگون بدست می اید متفاوت می باشد به عنوان مثال بهره گیری از حرکات موجی وارگانیک در یک طرح معماری اغلب با انگیزه هایی از قبیل : پویایی ومعنا بخشی به زندگی وجنب وجوش را نشان می دهد وتاثیری را که این فرمها بر روحیه افراد می تواند داشته باشد انچنان قوی می باشد که گاه بشر با قرارگیری در این محیط ها تولدی نو را در خود احساس می کند . فرم های مدور ودایره وار نقطه ای گسترش یافته ودر برگیرنده مفاهیمی زیرا نبود هر نوع فرق وتفکیک ونمادی از زمان زمانی که به عنوان لحظاتی پی در پی تکرار می گردد مانند حرکت اسمان ونمایانگر – درون گرایی وارامش وپاکی می باشد ودر سایت انتخابی که مانند بسترهای طبیعی وجذاب می باشد وپتانسیل های کافی برای گذراندن اوقات فراغت وخلوت گزینی را دارد طرحها وبناهایی هست که نماد یکپارچگی وتغییرات وتکامل ویاد اور بهشت زمینی می باشد . واینکه هنوز زندگی در حال حرکت می باشد وباید به اینده امید داشت .

آسیب دیده در پی درمان می باشد ، نه حرمان  ، او را آسایش و امنیت نیاز می باشد نه نصایح بی پایه و باز خواست!

فصل اول :

دختران فراری

 نام موضوع :

هویت یابی در امتداد بی راهه ها ( نیلوفرانی که در مرداب می رویند )

مرکز نگهداری – آموزشی – درمانی دختران فراری

1-1-1-  اظهار موضوع :

1-1-2- سوال اصلی پژوهش :

آیا این مسئله یک معضل روانشناختی می باشد ودرمان پذیر می باشد ؟ چگونه می توان ریشه ی این درد را شناخت وبا بهره گیری از اصول ومبانی معماری آن را به سمت بهبود وضع هدایت کنیم ؟

چرا اکثر این دختران با وجود اینکه پس از فرار در ساختمانهای متروکه – پارک ها شب را به صبح می رسانند اما حاضر به مراجعه به صورت خود معرف بهخانه های سلامت وبهزیستی نیستند ؟

مراکز نگهداری از این افراد آسیب دیده بر مبنای کدام شاخص در شهر مکان یابی می شوند ؟

این پژوهش در جست وجوی تحلیل وارزیابی تحلیل وارزیابی این معضل اجتماعی وبدست آوردن نتیجه ای برای طراحی مکانی امن وعاری از خشونت برای پناه دختران ناامید از زندگی که برای تحقق آرزوهایشان تصمیم گرفته اند که این گونه سرنوشتشان را رقم بزنند باشد .

ریز سوالات :

ا – دختر فراری کیست ؟

2 – نوجوانان چرا خانه های خود را ترک می کنند ؟

3 – سرنوشت این دختران بعد از فرار چیست ؟

4 – هزینه های زندگی خود را چگونه تامین می کنند ؟

5 – چه ارتباط ای بین محیط اقامت وانحراف هست ؟

6 – چرا نوجوانی که فرار می کند دیگر به خانه وخانواده باز نمی گردد ؟

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

7 – آیا به دختران فراری بایستی به چشم یک مجرم نگاه نمود ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

8 – سیاست های جاری کشور جهت تعامل با موضوع دختران فراری چیست ؟

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید