پایان نامه کارشناسی ارشدبا موضوع نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

شرط دانسته اند و تمهيدات مشروع را در بحث تحقق اكراه مستثني دانسته اند.[1]

ب- فعليت داشتن يا قريب الوقوع بودن تهديد

در اين شرايط لازم می باشد فاصله‌ي زمانی يا گاهاً فاصله‌ي مکانی اکراه توسط اکراه کننده در وقوع موضوع تهديد قابل انجام باشد. تهديدات عملي شده و تهديداتي كه فاصله ي زماني ميان اظهار و فعليت يافتن آنها به حدي می باشد كه مكره به نحوي قادر به دفع آنهاست، هيچ كدام نمي توانند مجوز ارتكاب فعل حرام باشند.[2] در اين ارتباط مي‌توان به مثالي اشاره داشت كه شخص بدون در دست داشتن هيچ سلاح، يا لااقل يك ابزاري كه بالقوه خطر آفرين بوده، ديگري را در يك ملاء عام، تهديد به ارتكاب سرقت از يك جواهر فروشي كند و به شخص اعلان دارد كه اگر اين كار را انجام ندهي تو را خواهم كشت. در اينجا هر عرف منطقي در خواهد يافت كه اين تهديد اساساً قابل اجرا نخواهد بود و يا لااقل اينكه احتمال وقوع آن بسيار ضعيف می باشد.

ج- ايجاد خوف عقلانی در اکراه شونده

در اين شرط مقصود اين می باشد که اکراه شونده بايد مطمئن باشد که اکراه کننده تهديد خود را به مرحله‌ي اجرا می گذارد و مثلاً اگر وی اين احتمال را بدهد که فرد اکراه کننده از روی شوخی او را تهديد به امری نموده می باشد. در اين فرض اکراه قابل پذيرش نيست. و در به اجرا گذاشتن[1]. نجفي، محمدحسن، جواهر الكلام، ج 22، بيروت، دارالحياءِ التراث، 1981.م، ص 270.

[2]. محقق داماد، مصطفي، قواعد فقه، بخش جزايي، ص 111.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.