پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

إِنْ كَانَ سُبْحَانَهُ أَعْلَمَ بِهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ لَكِنْ لِتَظْهَرَ الْأَفْعَالُ الَّتِي بِهَا يُسْتَحَقُّ الثَّوَابُ وَ الْعِقَاب‏[1]؛ اگر چه خداوند سبحان از خود آنها به آنها آگاهتر می باشد، ولى آزمايش براى اين می باشد كه كارهايى كه سزاوار ثواب و اعمالى كه موجب كيفر می باشد آشكار گردد.

بنابراين از آنجاکه در جريان زندگي بشر ها بدون آزمايش الهي، افعال خوب و بد زمينه صدور نمي يابد و نيکوکاران از بدکاران متمايز نمي گردند، ابتلا و آزمون ضرورت مي يابد. از همين رو در فرهنگ ديني وقتي گفته مي گردد که هدف از آفرينش بشر عبادت می باشد، بعضي گمان مي برند که مقصود از آن صرفا انجام اعمال و مناسکي می باشد که به نام دعا تحقق مي پذيرد مانند نماز و روزه و اذکار گوناگون.

طبق جهان بيني قرآن هر حرکت و اقدام مثبتي که از بشر صورت گيرد، به شرط آن که به انگيزه  قرب ربوبي و براساس ارزش ها و تکاليف الهي باشد آن اقدام و حرکت، عبادت محسوب مي گردد.

بنابراين تعريف، زارعي که با دست هاي پينه بسته خود در نيمه هاي شب، براي تأمين امرار معاش خود و خانواده اش به آبياري باغ و بستان ها مي پردازد؛ استادي که در دل شب به مطالعه و تحقيق مي پردازد، تا گره اي از معضلات فکري بشري را بگشايدو… همه و همه مادامي که در جهت خدا و به نيت و قصد الهي – که تنيجه و ثمرش مردمي می باشد- مي کوشند، هر آن و لحظه در حال عبادت به سر مي برند.

بنابراين، هدف اين می باشد که همه کارها و اعمال و رفتار بشر لله گردد. يعني بشر به مرحله اي برسد که حتي خوردن و خوابيدن و زنده ماندن و مردنش همه وهمه براي خدا باشند.

«قُلْ إِنَّ صَلَاتىِ وَ نُسُكِى وَ محْيَاىَ وَ مَمَاتىِ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَالَمِين‏[2]»

به عبارت ديگر عبادت نمي تواند هدف نهايي باشد، بلکه هدفي مياني می باشد، يعني عبادتي که خداوند آن را هدف از آفرينش بشر بيان کرده ، وسيله و پلي می باشد براي چيزي که از عبادت حاصل مي گردد.

  تنها چيزي که مي تواند بشر را به آرامش و سکوني دايمي و پايدار برساند، رسيدن به تقرب پروردگار متعال

[1].  نهج البلاغه،حکمت93.

[2] . انعام:162.

تأثیر و کارکرد حجت هاي الهي در زندگي بشر از منظر قرآن کريم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.