پایان نامه کارشناسی ارشد رشته الهیات درباره نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

در آيه مورد بحث نيز هر دو معنى را مفسران احتمال داده‏اند، نخست اينكه به معنى” جمع كردن” باشد و در اين صورت مفهوم آيه چنين می باشد كه “ما تو را غیر از براى مجموع مردم جهان نفرستاديم” يعنى جهانى بودن دعوت پيامبر اسلام ص را توضیح مى‏دهد.

تفسير دوم و احتمال ديگري كه براى آيه ذكر شده از معنى دوم كف به معنى منع گرفته شده می باشد طبق اين تفسير” كافه” صفت پيامبر مى‏گردد و مقصود اين می باشد: خداوند پيامبر را به عنوان يك” بازدارنده” براى انسانها از كفر و معصيت و گناه فرستاده می باشد، ولى تفسير اول با آيات و روايات ديگر نيز تأييد مي گردد.[1]

بنابراين اين آيه محتواي آيات گذشته را تقويت مي کند و بر عموميت دعوت پيامبر اشاره دارد.

آيات ديگري از قرآن نيز اين مدعا را تأييد ميکند ،مانند:‏

« إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِالذِّكْرِ لَمَّا جَاءَهُمْ  وَ إِنَّهُ لَكِتَابٌ عَزِيزٌ*لَّا يَأْتِيهِ الْبَاطِلُ مِن بَينْ‏ِ يَدَيْهِ وَ لَا مِنْ خَلْفِهِ  تَنزِيلٌ مِّنْ حَكِيمٍ حَمِيد[2]»؛ كسانى كه به اين ذكر [قرآن‏] هنگامى كه به سراغشان آمد كافر شدند (نيز بر ما مخفى نخواهد ماند)! و اين كتابى می باشد قطعاً شكست ناپذير كه هيچ گونه باطلى، نه از پيش رو و نه از پشت سر، به سراغ آن نمى‏آيد چرا كه از سوى خداوند حكيم و شايسته ستايش نازل شده می باشد‏.

از اين آيه روشن مي گردد که ،نه در زمان پيامبر(ص) و نه پس از آن ،هيچ گونه باطلي به ‏قرآن راه نيافته، راه يافتن باطل به قرآن آن می باشد که يا چيزي از آن کاسته گردد و يا مطلبي برآن افزوده ‏گردد، به گونه اي که قابل تشخيص نباشد،و يا آنکه احکام آن منسوخ گردد. پس مي ‏توان با اين آيه استدلال نمود رو،حکمت الهي اقتضا مي نمود که پس از تحريف يا از بين رفتن محتواي دعوت يک پيامبر، ‏پيامبر ديگري مبعوث گردد تا دوباره دعوت به سوي حق را احيا کند و تحريفهاي صورت پذيرفته را ‏بزدايد و رسالت الهي را به مسير اصلي خود بازگرداند:‏

‏«وَ مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَينِ‏َّ لهَُمُ الَّذِى اخْتَلَفُواْ فِيهِ  وَ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ‏»[3]؛ما قرآن را بر تو نازل نكرديم مگر براى اينكه آن چیز که را در آن اختلاف دارند، براى آنها روشن كنى و (اين قرآن) مايه هدايت و رحمت می باشد براى قومى كه ايمان مى‏آورند!

 

[1]. مکارم شيرازي ناصر،تفسير نمونه،پيشين،ج18،صص 92و93.

[2]. فصلت:42.

[3]. نحل:64.

تأثیر و کارکرد حجت هاي الهي در زندگي بشر از منظر قرآن کريم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.