پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق: نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

ندارد. براي رفع تكليف از مكره مي توان به دلايل فراواني اشاره كرد كه مانند ي آن قاعده ي «الضرورات تبيح المحضورات» می باشد كه از مستقلات عقليه به شمار مي آيد و علاوه بر آن نيز با در نظر داشتن حديث معروف رفع كه از پيامبر (ص) بيان شده: «رفع عن امتي تسعه: الخطا و النسيان و ما اكرهوا عليه و مالا يعلمون و مالا يطيقون و ما اضطّروا اليه و الحسد و الطيره و التفكر في الوسوسه في الخلق مالم ينطق بشفهٍ»[1] كه يكي از آن موارد (ما اَكرهوا عليه) يعني به چيزي كه به آن اكراه شده می باشد مي باشد.

ج- اکراه در قانون مدنی

علي رغم عدم اختصاص مواد وافی در خصوص اکراه در قانون مدنی با اين وجود ديگر مواد قانون مدنی در عين کم بودن از کيفيت بالايی برخوردار می باشد و راجع به کَره در معاملات و در عقد ازدواج، موادی به اين موضوع پرداخته شده می باشد. هر چند که نکاح هم عقد تلقی می گردد اما بلا ترديد در غالب معاملات گنجانده نمی گردد. به طور کلی در نتايج حاصله از کره در معاملات قاعدتاً منجر به عدم نفوذ معامله می گردد، مگر آنکه اکراه به درجه ای برسد که ديگر قصد را زائل نمايد. که در اين صورت عقد باطل می گردد.

داشته باشيم. لازم می باشد بين اکراه و اضطرار قائل به تميز گردید زيرا اضطرار موجب عدم صحت معامله نيست بلکه ضرورت[1]. ابن بابويه، شيخ صدوق، محمدبن علي، خصال، جلد 2، بيروت، دارصعب و دارالتعارف، 1401هـ.ق، ص 417.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.