دانلود: پایان نامه کارشناسی ارشد رشته طراحی شهری : ساماندهی و بهسازی محور های شهری بافت میانی تهران

دانلود پایان نامه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با عنوان : ساماندهی و بهسازی محور های شهری بافت میانی تهران

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه شهید بهشتی

دانشکده معماری و شهرسازی

پایان نامه کارشناسی رشته طراحی شهری

عنوان :

ساماندهی و بهسازی محور های شهری بافت میانی تهران

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده :

ساماندهی و بهسازی محورهای شهری مقوله‌ای می باشد که در آن کوشش در شناسائی ارزشهای نهفته و کم و بیش پیدای آن بر چشم ناظرین و ساکنین شهرهای ما دارد. محورهای شهری همان عنصر از شهرهای امروزی ماست که در آن حرکت یک وسیله نقلیه در آن شکل میگیرد ولیکن این محور دارای ارزشهای بصری بسیار زیادی می باشد که متاسفانه بعلت زندگی سریع شهری ما، مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته و مفاهیمی زیرا زیبایی، آرامش ، خاطره و پیوند در آن رنگ می‌بازند و آن اکثرا در اثر دگرگونی در نوع زندگی و معیشت شهروندان از سوئی و عدم وجود تعلق خاطر انسانها بعلت عدم وابستگی زمانی بین آنها و فضای پیرامونی می‌باشد. مقصود از وابستگی زمانی، نداشتن خاطره‌ای از مکان در زمانهای گذشته می باشد . ازمیان رفتن بنا برای شخصی که از دوران کودکی آن بنا را به خاطر می‌آورد یعنی نابودی خاطره و پایان گذشته‌های شیرین و این خود شروع گسسته شدن بشر از فضا و دور شدن از حس تعلق می باشد ، تمامی اینها ارزشها را زیر پا گذاشته و افراد را به محیط پیرامونی بی‌هویت و ناپایداری فرهنگی را به وجودمی‌آورد. حال اگر بناها و فضاهای با ارزشی را بها دهیم آنها را حفظ و نگهداری کنیم و فقط کاربریها و فعالیتهای آنها را براساس مقتضیات و نیازهای روز دگرگون کنیم شاید بدرستی بتوان بر حفظ ارزشهای خاطره‌ای و تعلق فضا-مکانی نایل آئیم و پیوند سلساه مراتبی بر فضای پیرامونی را تقویت کرده و به ارتقاء ارزشهای فرهنگی-اجتماعی خود کمک کرده و بتوانیم شهری پویا و پیوسته به وجودآوریم که در آن زندگی معنایی عمیق و استوار داشته باشد. لذا در این راستا به ارائه این پایان‌نامه یعنی ساماندهی و بهسازی محورهای شهری در بافت میانی تهران که دارای ارزشهای بصری بسیاری می باشد می‌پردازیم و حدفاصل محدوده خیابانهای دانشگاه و اما‌عصر که دارای بناهای ارزشمندی می باشد ، بعنوان نمونه انتخاب و مورد مطالعه و طراحی قرار گرفته‌اند و بعنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد ارائه می گردد. در این رساله ارائه مطالب و نقشه‌ها در ۳ بخش اصلی ارائه می گردد. بخش اول شامل مدخلی می باشد به طراحی در جهت شناسائی مسئله، موضوع و اهداف طراحی و ارائه فرآیند طراحی: بخش دوم شامل مطالعاتی می باشد که زمینه‌های اصلی را برای طراحی مهیا می‌نماید و در بخش سوم به ارائه طریقه طراحی براساس نقشه‌های تهیه شده می‌پردازیم. کوشش بر این می باشد تا با ارائه این پایان نامه به شناخت بخشی ار ارزشهای فضایی پیرامونی خود نائل آئیم. امید آنکه اینچنین باشد و مقبول نظر قرار گیرد.

بافت میانی شهر تهران حد فاصل توسعه جدید شهر تهران و هسته قدیمی و تاریخی شهر (به ویژه در نیم قرن اخیر) به شمار می رود. رشد بافت های سکونتی، خدماتی، فرهنگی- تفریحی و بهداشتی در این محدوده، زمینه توسعه فضاهای جدید و جدید تهران را در دهه های بعد مهیا ساخت. محلات شمالی نظیر یوسف آباد، امیرآباد، گیشا، ستارخان در شمال و غرب و نارمک و امام حسین در شرق، نمونه های عیان از این رشد محسوب می شوند. از نظر سیمای کالبدی، این رشد چه از نظر سیما و منظر و الگوی ساخت و چه از نظر گروه های ساکن، تفاوت قابل ملاحظه ای با بافت قدیمی تهران دارد. الگوی شبکه بندی منظم و نسبتاً عریض، نوع مصالح متفاوت ساخت، تعداد طبقات و الگوی از پیش برنامه ریزی شده در این محدوده، کاملاً بارز و قابل نظاره می باشد. به رغم توسعه چند دهه اخیر، هنوز بخش عمده ای از عناصر خدماتی شهر در این حوزه قرار دارد؛ هر چند که بار سکونتی آن به نفع کارکردهای خدماتی و عمومی کاهش پیدا کرده می باشد.

تعداد صفحه :261

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در معماری و شهرسازی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید