دانلود پژوهش: پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بررسي خاصيت ضد چروك پنبه

دانلود پایان نامه

با عنوان : بررسي خاصيت ضد چروك پنبه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc

مهندسی نساجی _ گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان :

بررسي خاصيت ضد چروك پنبه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

چكيده:

از بین کلیه الیاف طبیعی و مصنوعی لیف پنبه یکی از پرکاربردترین لیف برای تولید پوشاک می باشد چه به تنهایی و چه در مخلوط با سایر الیاف. علت این امر خصوصیات خوب و کاربردی لیف پنبه مانند جذب رطوبت بالا و استحکام بالا هنگام جذب رطوبت می باشد. اما مشکل پوشاک و کالاهای پنبه ای چروک خوردن در اثر جذب رطوبت و اعمال نیرو می باشد. تاکنون کوشش های زیادی در جهت رفع مشکل چروک کالای پنبه ای صورت گرفته مانند بهره گیری از تركيبات حاوي فرمالدئيد وتركيبات فاقد فرمالدئيد و همچنين تركيبات جديد مثل تركيبات نانو . تركيبات داراي فرمالدئيد اگر چه تاثير خوبي روي فرايند ضد چروك دارند اما بعلت رهايش فرمالدئيد كه سمي و مضر می باشد امروزه كاربرد چنداني ندارند. در ادامه تحقیقات صورت گرفته جهت یافتن ماده ای مناسب برای ضد چروک پنبه محققان به ترکیبات فاقد فرمالدئید رسیدند. مانند ترکیبات فاقد پلی کربوکسیليک اسیدها هستند. پلی کربوکسیليک اسیدها با زنجیرهای سلولزی ایجاد پیوند عرضی می کنند اما این دسته از مواد هر چند مشکل چروک پارچه های پنبه ای را بهبود می بخشند اما این مشکل را دارند که خصوصیات مکانیکی پارچه مانند استحکام را کاهش می دهندامروزه برای حل این مشکل و بهبود آن این مواد را همراه با مواد کمکی به کار می برند. مانند بهره گیری از نانو Tio2 می باشد .كالاهاي ضد چروك شده اغلب توسط محققين و صنعتگران مورد بررسي قرار مي گيرند تا تاثير مواد روي آنها مشخص گردد .روش هاي بررسي وارزيابي كالا انواع مختلفي دارد مانند اندازه گيري زاويه بازگشت از چروك، اندازه گيري بازگشت از چروك با مقايسه منسوج با نمونه هاي استاندارد وروش هاي ديگر ، كه از بين آنها روش هايي كه بر اساس مقايسه چشمي هستند دقت لازم را ندارند و خيلي قابل استناد نيستند اما روش هايي كه در آنها از كامپيوتر بهره گیری مي گردد دقيق ترند.

مقدمه:

در سراسر جهان همواره بهره گیری از ليف پنبه براي توليد انواع منسوجات مورد توجه بسيار بوده می باشد چه خالص و چه مخلوط با ديگر الياف پنبه داراي خصوصيات منحصر بفردي می باشد ، مانند اينكه با جذب رطوبت استحكام آن افزايش مي يابد ، جذب رطوبت خوبي دارد و …… . اما مشكلي كه اين ليف دارد اين می باشد كه در هنگام اعمال خمش و نيرو و با جذب رطوبت چروك مي گردد . هنگامي كه ليف پنبه رطوبت جذب مي كند يا تحت نيرو قرار مي گيرد باند هاي هيدروژني بين زنجيره هاي سلولزي شكسته شده و با برداشتن نيرو و از دست دادن رطوبت اين باند ها در جاي جديد شكل مي گيرند و همين چروك را ايجاد مي كند . براي رفع اين مشكل كه يكي از مشكلات اصلي منسوجات پنبه اي می باشد از فرايند ضد چروك بهره گیری مي كنند كه اين فرايند با روش ها و مواد مختلفي انجام مي گردد مانند موادي كه براي اين كار بهره گیری مي گردد تركيبات حاوي فرمالدئيد وتركيبات فاقد فرمالدئيد . تركيبات داراي فرمالدئيد بعلت رهايش فرمالدئيد كه ماده اي سمي و مضر می باشد امروزه چندان بكار نمي طریقه اما بهره گیری از تركيبات فاقد فرمالدئيد كه مهمترين آنها پلي كربوكسيليك اسيدها هستند مورد توجهاست كه تاثير خوبي روي پنبه دارند . محققان و صنعتگران اغلب منسوجات را پس از اعمال فرايند ضد چروك مورد بررسي و ارزيابي قرار مي دهند كه مانند روش هاي بررسي مقايسه منسوج با نمونه هاي استاندارد ، بهره گیری از ليزر ، روش شبكه عصبي و ….. می باشد.

فصل اول: تحقيقات انجام شده قبلي در مورد چروك

1-1- مقدمه

چین خوردگی و چروک در پارچه زمانی روی می دهد که تعداد زیادی انحنای مضاعف در پارچه به وجودآید. بطوریکه باعث ایجاد تغییر شکل سطحی و غیر سطحی نسبتاً همیشگی در پارچه گردد.

از سال 1950 مصرف کنندگان بطور فزاینده ای از چروک لباس های پشمی آگاهی پیدا کردند. در همان زمان تکنیک های شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد چروک در پارچه های پنبه ای رواج پیدا نمود. بعلاوه پارچه هایی که از مخلوط پشم- پلی استر بافته می شوند، بطور ذاتی استعداد کمتری برای چروک شدن نسبت به پارچه های خالص پشمی دارند.

امروزه شرایطی که منجر به ایجاد چروک در پارچه ها می شوند، بهتر شناخته شده می باشد. اینکه آیا لباس چروکدار برای پوشیدن مناسب می باشد یا خیر، بستگی به این دارد که مصرف کننده از لحاظ بصری چگونه آنرا برآورد می کند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 115

قیمت : 14700 تومان

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.