پایان نامه کارشناسی ارشد نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

آكروپل و شهرشاهي واقع در شوش اولين بار توسط هيئت فرانسوي به سرپرستي مارسل ديولافوا انجام شده از اين محوطه تعداد زيادي خمره هاي سفالي محتوي اجساد دوران پارتي به دست آمد كه احتمالاً متعلق به قرن سوم و دوم ق.م تا قرن اول ميلادي می باشد. اين نوع تدفين احتمالاً تا دوره ساساني نيز ادامه داشت. بعضي از اين خمره ها داراي تزئينات و بعضی دیگر همراه با درپوش هاي سنگي مي باشند. احتمالاً از خمره هاي ناقص نيز جهت دفن اجساد بهره گیری شده می باشد. نكته قابل توجه خمره هاي لعابدار می باشد كه وجودشان در اين منطقه گزارش شده می باشد. (تصوير 3-34) (چایچی، 1384: 62)

3-3-2 تل آپادانا

 

حفاري در تل آپادانا در شوش توسط آقاي ميرعابدين كابلي از سال 1361 به بعد انجام گردید. گورستاني از دوره اشكاني در داخل ديوار هخامنشي به دست آمده می باشد. در فصل دوم دو گور به دست آمده، يكي به صورت تابوت با در سفالي و ديگري از نوع خمره اي. گورها به نحوي ساخته شده می باشد كه بخشی بيرون از ديواره تختگاه و بخشي دیگر درون آن می باشد. يعني آغاز مغاره ای در دل ديوار ايجاد شده و سپس تابوت و يا خمره در آن جاي گرفته می باشد. (كابلي، 1367: 101)

 

3-3-3 کنگاور

 

در حفاري هايي كه توسط سيف اله كامبخش فرد در معبد آناهيتاي كنگاور انجام گردید تعدادي گورهاي خمره اي بدست آمد. قبور خمره اي كنگاور مربوط به قرن اول ق.م تا قرن اول ميلادي می باشد كه با درپوش و بدون لعاب ساخته شده اند. نقوش زنجيري شكل بر گرداگرد خمره ها از ويژگي هاي سفال دوره پارتي می باشد. (كامبخش فرد، 1374: 236) اين تأثیر در جاي ديگر ريسمان خوانده شده می باشد. چنان كه تر ذكر گردید ريسمان مي تواند به مفهوم

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.