فایل پژوهش: پایان نامه گونه شناسی دعا در کلام امیرالمومنین علی( علیه السلام)

دانلود پایان نامه

پایان نامه کارشناسی ارشد

رشته علوم حدیث

گرایش نهج البلاغه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد

گونه شناسی دعا در کلام امیرالمومنین علی( علیه السلام)

استاد راهنما

دکتر محمد پارچه باف دولتی

دانشجو

قربانعلی طالبی

سال و ماه دفاع

آبان 1393

پایان نامه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

(مقطع کارشناسی ارشد)

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

 

دعا در فرهنگ شیعه ، از جایگاه خاصی برخوردار می باشد  و ادعیه مأثور میراثی می باشد گرانبها که ارواح مقدس معصومین ( علیهم السلام)  در کلماتشان نمود پیدا کرده می باشد.

جایگاه خاص امیرالمومنین علی ( علیه السلام) در میان امامان ( علیهم السلام) و تأثیر الگویی حتی برای ائمه ( علیهم السلام) تنوع اتفاقات و رخدادها در زندگی حضرت که در ادعیه  منقول از ایشان بروز پیده کرده می باشد می تواند الگوی عملی مناسبی برای پیروان ایشان باشد.

با دو معیار برون و درون متنی می توان ادعیه حضرت را مطالعه و طبقه بندی نمود.

معیار برون متنی ناظر به مسائل بیرون از متن دعا می باشد و به شان صدور و آداب دعا ،مخاطب دعا و … می پردازد و در فهم متن اصلی دعا موثر می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با مطالعه ادعیه حضرت می بینیم که دو نوع دعا هست: اخباری از :« حضرت از رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) به کرَّات دعا نقل می نمایند به اشکالی و انواعی گفته گردید، از جبرئیل (علیه السلام)، از حضرت خضر (علیه السلام) و حتی انبیاء گذشته مثل حضرت موسی (علیه السلام) نقل روایت می نمایند. انشائی که از منشآت حضرت می باشد و بخش زیادی از ادعیه حضرت را تشکیل می دهد.

معیار درون متنی ناظر به متن دعا می باشد و طبقه بندی و تحلیل صورت گرفته متمرکز بر متن دعا مثل جایگاه داعی، انواع توسل، آیات قرآن کریم بهره گیری شده و … می باشد.

در ادعیه حضرت، مصداق توسل فقط به معصومین ( علیهم السلام) نیست بلکه توسل به جایگاه سوره ها، آیات ، حروف مقطعه، الطاف الهی نسبت به انبیاء گذشته، آبرومندان الهی غیر از انبیاء و اوصیاء، توسل به اسماء الحسنی و اینکه متناسب با هر اسم درخواست خود را مطرح نمود؛ نیز توسل به شمار می رود.

جایگاه خاص قرآن کریم در ادعیه علوی استشهادت حضرت در زمینه آداب دعا و بایسته های دعا ، توسل به جایگاه آیات و سوره ها، از مجموع چند آیه که حتی واژگان دعایی ندارد اقدام به انشاء دعا برای مقاصد گوناگون می نماید بخش اعظمی از ادعیه حضرت ناظر به آیات قرآن کریم می باشد بعضی از استنادات و استشهادت حضرت به آیات تلمیح، تضمین، اقتباس می باشد و استشهادات بسیار زیبای حضرت به آیات گاهی خواننده را با شگفتی مواجه می نماید.

که هر یک از عناوین نیازمند مطالعه دقیق و تخصصی تر هستند که می توانند در قالب یا پایان نامه مستقل مطرح شوند.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید